Bezpieczne zakupy przez internet. Co daje certyfikat SSL?

Ochrona przede wszystkim – tak powinna brzmieć zasada panująca w każdym sklepie oferującym sprzedaż internetową. Zgodnie ze statystykami prezentowanymi co pewien czas przez Gemius, z zakupów w sieci rezygnuje blisko 45% Polaków. Rodacy wciąż obawiają się transakcji bezgotówkowych właśnie przez wzgląd na bezpieczeństwo. Dlaczego certyfikat SSL jest tak ważny? 

Jeżeli nasz sklep go nie posiada bo stawiamy na oszczędności to może okazać się, że klientów nam ubywa. Certyfikat SSL w praktyce szyfruje przesył danych, co umożliwia na wykonanie bezpiecznej płatności zarówno przelewem, jak i przy pomocy karty kredytowej. Potencjalni nabywcy coraz częściej zwracają na to uwagę. Aby móc rozróżnić stronę chronioną od tej niechronionej wystarczy spojrzeć na adres. Strona z początkiem „http” jest niezabezpieczona, natomiast z „https” oznacza szyfrowane, w pełni bezpieczne połączenie. Oszczędność w tym zakresie może przynieść utratę klientów, szczególnie wśród tych ceniących sobie dobrą ochronę na stronie w czasie zakupów. Posiadanie certyfikatu SSL to dobrze wydane pieniądze, zwiększające przychód, ale również zaufanie klientów do marki. Biznes internetowy musi być przede wszystkim wiarygodny i dostosowany do potrzeb wszystkich użytkowników. Co jeszcze ma znaczenie?

Kolejna sprawa to dobrze skonstruowany regulamin sklepu. Musimy w nim zamieścić jasne informacje dotyczące sposobu reklamacji, zwrotu, czy okres na uznanie zgłoszonych przez klientów problemów. Warto wiedzieć, że zgodnie z polskim prawem, nabywca ma prawo zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez określenia przyczyny. Jeśli obsługa i zapisy w regulaminie będą różniły się od rzeczywistości to klienci zaczną z czasem omijać taki sklep szerokim łukiem. Ponadto możemy spotkać się później z nieprzychylnymi komentarzami, które będą negatywnie wpływać na markę sklepu. Wówczas stracimy klientów, a nowi będą rezygnować z zakupu. Zamiast gotowego wzoru regulaminu lepiej jest skonsultować sprawę z prawnikiem. Uzyskamy wówczas rzetelnie sporządzony dokument dopasowany do strategii sklepu. Niemniej ważne jest także posiadanie sklepu na serwerach Enterprise. Dedykowane miejsce w chmurze zapewnia stały dostęp do sklepu, ponadto wszelkie ważne kopie zapasowe są zapisane na serwerze. Mamy też dostęp do bazy danych, dzięki temu nie stracimy w przypadku awarii żadnych ważnych informacji. Zobacz także: Jak zareklamować firmę budowlaną?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.