Jak wybrać domenę dla firmy?

Prowadzenie działalności w internecie jest wybierane ze względu na liczbę klientów poszukujących wybranych produktów w sieci. Internet pełni rolę bazy, która daje niemal nieograniczone możliwości sprzedaży zarówno towarów, jak i usług. Stąd też tak ważny staje się dobór wielu szczegółów od przejrzystości strony, przez wygodę użytkowania, aż na sposobie prezentacji produktów kończąc. Żeby jednak ktoś mógł trafić na naszą stronę, musi ona posiadać odpowiednią domenę. Czym powinna się charakteryzować dobra nazwa?

Domena jest tak naprawdę wizytówką każdej firmy, gdyż to ją jako pierwszą widzą klienci i zapamiętują lub nie. Lepiej jest wybrać raz, a dobrze, ponieważ ewentualna zmiana godzi nie tylko w spadek w wynikach wyszukiwania, lecz może prowadzić do utraty wiarygodności. Adres strony internetowej pozwala na łatwe wyszukanie danego producenta, firmy, usługodawcy w sieci. Szczególnie trudne są w znalezieniu wolne, czteroliterowe domeny. Dobrze dobrana domena powinna być chwytliwa, krótka i łatwo zapadająca w pamięć. Jeżeli już prowadzimy działalność i chcemy zyskać nowy rynek zbytu w internecie to musimy pamiętać o dobraniu nazwy zgodnie z istniejącym już przedsiębiorstwem. Często dotychczasowi lub nowi klienci mogą chcieć wyszukać naszą firmę w sieci tylko na podstawie zasłyszanej nazwy. Co jest niezwykle ważne przy kupnie domeny?

Pierwsza kwestia to końcówka adresu internetowego występującego po nazwie firmy. W naszym kraju będzie to rzecz jasna skrót .pl. To jednak zwykle nie wystarcza, trzeba też zarezerwować podobne domeny mogące pełnić rolę kanału sprzedażowego dla konkurencji. Jak to możliwe? Wystarczy, że dana firma użyje końcówki .com i już może być mylona z naszym przedsiębiorstwem. Taka rezerwacja umożliwia też łatwiejsze znajdowanie strony wśród osób, które tej końcówki nie pamiętają. Wracając do samej nazwy domeny to jesteśmy ograniczeni średnią liczbą znaków nazwy (5-25 znaków). Należy jednak szukać możliwie jak najkrótszej nazwy, którą będzie można w prosty sposób zapamiętać. Jeżeli mamy taką możliwość to unikajmy wszelkich cyfr, myślników. Takiej nazwy większość osób nie zapamięta, a w dodatku znajdziemy się znacznie w gorzej sytuacji jeśli chodzi o pozycjonowanie strony. Ostatnim równie ważnym punktem jest kreatywność przy wyborze nazwy, wybierając najpopularniejszy zwrot możemy zginąć wśród konkurencji o podobnym nazewnictwie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.