Jak zareklamować firmę budowlaną?

Nie jest ważne to, czy prowadzisz małą firmę budowlano-remontowo, czy też duże przedsiębiorstwo, specjalizujące się w budownictwie mieszkaniowym – twoja firma potrzebuje reklamy. Chociaż to powinno być oczywiste, to jednak nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że większość firm istniejących na rynku, bezpowrotnie traci szanse na sukces, właśnie przez to, że jest brak odpowiednich nakładów na reklamę.

Nie można się temu dziwić i wymagać od właścicieli firm budowlanych znajomości zagadnień marketingu. Szczególnie że firmy usługowe i budowlane tego typu bardzo często prowadzone są przez osoby, które nie posługują się biegle komputerem, nie mają też zbyt wiele czasu, aby swoją wiedzę na temat reklamy pogłębiać – muszą przecież obsługiwać klientów, doszkalać się z tego zakresu podstawowego, bo przecież rynek budowlany cały czas się zmienia. Wprowadzane są cały czas nowe produkty, które warto poznawać, aby nie okazało się, że nasza firma budowlana jest gdzieś na szarym końcu. Mówimy tutaj o prostych rzeczach związanych z tym, że kierownik w firmie, czy też właściciel w małej firmie musi przecież zapoznać się z kartami technicznymi poszczególnych materiałów, aby móc je stosować zgodnie z przeznaczeniem

Na to wszystko, po prostu brakuje czasu – tak dziś wygląda świat. Usługi budowlane tym się charakteryzują, że w sezonie pracuje się tu od rana do nocy. Co prawda zimą pracy może być mniej, ale nawet wtedy przedsiębiorca prowadzący firmą budowlaną musi wybierać: czy poświęcić czas na szkolenia z zakresu technik budowlanych czy raczej zająć się samodzielnie reklamą swojej firmy. Ale reklamą trzeba zajmować się cały czas, a nie raz na rok. Sukces reklamy zależy właśnie od stałości, od tego, czy nasza firma stale jest dostępna dla potencjalnego klienta, czy reklama jest widoczna. Przecież nie raz daje się zauważyć, że powieszony na płocie baner dawno już stracił swój blask, wyblakły cyfry telefonu, albo co gorsza, baner jest porozrywany przez wiatr..

Z reguły trzeba dokonywać wyboru i tutaj raczej należy zastosować odpowiednią hierarchię wartości. Dla właściciela firmy budowlanej powinno to wyglądać tak:

  • informacje dotyczące materiałów budowlanych;
  • instrukcje obsługi / instrukcje zastosowania,
  • poznawanie właściwości technicznych;
  • szkolenia na temat nowych technologii w budownictwie;
  • park maszynowy i narzędzi;
  • sprawy związane z reklamą firmy.

Takie działanie było by odpowiednie idealne, ale czasami może dojść do tego, że żaden z tych punktów nie ma potwierdzenia w praktyce. Jednak z punktu widzenia reklamy sprawa wygląda zupełnie inaczej. Podstawą funkcjonowania nowoczesnej i rozwijającej się firmy w dzisiejszym świecie, szczególnie firmy, która rozpoczyna działalność jest jednak marketing, pokazanie rynkowi, że oto istnieje taki przedsiębiorstwo, że oferuje takie, a nie inne usługi. Bo po co nam wiedza, jeżeli nie jesteśmy w stanie jej przekuć na zarobki. A sukces finansowy zależy konkretnie od możliwości sprzedaży swoich usług i towarów – dokładnie tak, mówimy tu o przedaży usług, gdyż ta dziedzina wygląda tak samo, nie ważne czy sprzedajesz cegły, czy budujesz domy – usługa jest towarem, który trzeba sprzedać. Te rzeczy są nierozerwalne. Jeżeli naszą ambicją jest tylko posiadać wiedzę, to lepiej byłoby dla nas dołączyć do innej większej firmy, w której są perspektywy awansu i dać sobie spokój z własną działalnością, gdzie nasza przyszłość może być niepewna.

Na potwierdzenie podam konkretny przykład. Pewien przedsiębiorca, który prowadzi właśnie niewielką firmę budowlaną, cały czas narzekał na brak ciągłości zleceń. Okazało się, że jego firma usługowa bazuje przede wszystkim na klientach z polecenia. To prawda, że taka forma „reklamy” jest czymś bardzo dobrym, niektórzy nawet mówią, że jest to najlepsza reklama. Dlaczego więc tutaj występuje jakiś kłopot? Jeżeli bazujemy tylko na klientach z polecenia, to niestety ograniczamy się do pewnego grona, które jest w jakiś sposób powiązane towarzysko, lokalnie itd. Nie mamy zapytań z rynku, nie analizujemy rynku i nie wiemy, że inne firmy robią to zupełnie inaczej. Nie reagujemy także w odpowiedni sposób na zmiany cen – powielamy po prostu ceny z jednego klienta na drugiego. Wykonujemy mało ofert na nasze usługi budowlane, co bezpośrednio przekłada się na ilość zleceń. Jeżeli zwiększamy ilość osób zainteresowanych, wówczas rośnie szansa na pozyskanie klienta. Im więcej klientów zainteresowanych np. budową domu, tym większa szansa również na to, że otrzymamy zlecenie i przy okazji uzyskamy odpowiednią cenę za swoje usługi.

I w ten oto sposób firma, w pewnym sensie skazuje się na marazm, na utrzymywanie takiego samego stanu przez długi czas. Nie poszukuje nowych rozwiązań, być może bardziej opłacalnych, nie poszukuje także nowych rynków. Zamykanie się na pewien krąg znajomych nie jest dobrym rozwiązaniem. Mamy tylko takie możliwości: albo się firma rozwija, albo się zwija – nie ma innej możliwości, rynek nie zatrzyma się nagle w miejscu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.