Ocieplanie pianką PUR – własny biznes.

Jeżeli myślisz o założeniu własnego biznesu i świadczyć usługi ocieplania pianką poliuretanową to warto przeczytać ten artykuł. Branża izolacji natryskowych stała się modna, ale czy to jest dobry biznes – na ten temat istnieje wiele różnych opinii. Z pewnością sprzedawcy maszyn będą zachęcać do zakupu maszyny natryskowej, ale z drugiej strony zastanawiać może ilość maszyn używanych dostępnych na rynku. Co to oznacza? Otóż nic innego jak tylko to, że branża wcale nie musi być łatwa.

Ile potrzeba środków, aby rozpocząć biznes natryskowy?

Niech nie zwiodą nas ceny maszyn do natrysku oferowane na allegro.pl – nie można liczyć na to, że za 20 czy 30 tys zł uda nam się nabyć kompletny zestaw do natrysku. Jeżeli nawet zdecydujemy się na chińską maszynę to i tak jest to wierzchołek góry lodowej. Zakup maszyny to dopiero początek.

Na początku musimy brać pod uwagę zakup odpowiedniego samochodu. Jeżeli będzie to auto dostawcze typu bus do 3,5 tony to warto postawić na większy samochód – największy z możliwych. Będziemy potrzebować sporo miejsca, aby wstawić maszynę, kompresor, osuszacz, wąż grzewczy, beczki z materiałami itd. To jeszcze nie wszystko. Dalej będziemy musieli pomyśleć o drabinach, a czasami nawet o rusztowaniu. Jakimś rozwiązaniem jest poruszanie się dwoma samochodami. Trzeba jeszcze pamiętać, że mamy jakąś konkretną ładowność pojazdu, który w tej branży łatwo przekroczyć.

Fachowcy od izolacji natryskowych zgodnie twierdzą, że zakup kompletnej maszyny do natrysku, średniej klasy to koszt rzędu 100 – 120 tys zł. Również dużo wydamy na osprzęt pomocniczy taki jak nagrzewnice z odprowadzaniem spalin, ogrzewacze beczek, termometry, mierniki wilgotności i wiele różnych innych przydatnych, albo nawet koniecznych narzędzi. Istnieją również takie oponie, że nowa firma powinna zgromadzić środki na poziomie ok. 200 tys. zł, aby w tej branży zaistnieć z sukcesem. Jakimś rozwiązaniem jest skorzystanie z leasingu maszyny albo kredytu, ale jest to także jakaś pułapka dla tych, którzy nie umieją liczyć.

Konkurencja coraz większa.

Jak w każdym biznesie łatwo zostać w tyle. Duże firmy w branży izolacji natryskowych, które posiadają środki na funkcjonowanie, wydają nawet kilka tysięcy złotych na reklamę. Internet jest tutaj bardzo popularny, gdyż z tego typu usług korzystają raczej ludzie młodzi i w średnim wieku. Bez obecności w internecie nie da rady.

Analizując koszty reklamy np. na serwisie OLX to firmy, które liczą się na rynku wydają średnio od 1500 zł do 3000 zł na ogłoszenia tylko w tym serwisie. Jeżeli jednak chcielibyśmy zaistnieć w internecie ze swoją stroną, to nie uda nam się tego uczynić z budżetem poniżej 1000 zł miesięcznie. Warto również postawić na obecność w wyszukiwarce Google, a konkretnie w mapach – wiele osób szuka w ten sposób wykonawców w swojej okolicy. Dla przykładu możemy podać kontakt do firmy natryskowej z Warszawy, która wykonuje ocieplanie pianką.

Usługi izolacji natryskowych warto również reklamować w serwisie Allegro, ale tutaj popularność wyszukań nie jest duża, ale ta reklama w formie podstawowej nie jest bardzo droga. Ocieplanie poddaszy jest za to popularne w różnych lokalnych serwisach ogłoszeniowych i warto poświęcić czas, aby dodać tam swoje ogłoszenie.

Warto jednak pamiętać, że jest to branża, w której nie wiele możemy osiągnąć niską ceną – mocna konkurencja zawsze może być tańsza, ale nie chodzi przecież o to, aby nie zarabiać na robotach, bo koszty istnieją, a sprzęt, który kupiliśmy nie jest przecież wieczny.

Koszty serwisowania.

Wszyscy pracujący w branży natryskowej wiedzą, że jest to „sport” bardzo brutalny i łatwo tu o kontuzje. Pracuje się przecież na wysokich ciśnieniach, operując składnikami, które wymagają precyzji, odpowiednich temperatur i ciśnień, czystości i dbałości o szczegóły. To wszystko wymusza również nienaganną dbałość o sprzęt. Nie może być mowy o tym, aby pracować na zniszczonym czy zużytym sprzęcie. Kolejną sprawą jest to, że maszyna, nawet ta najdroższa zużywa się systematycznie. Co jakiś czas potrzebujemy wymienić uszczelki, metalowe elementy, które się zużywają, a nawet węże i przewody, które poddawane są ogromnemu wysiłkowi.

Ile można zarobić na ocieplaniu pianką?

Znajdzie się zapewne wielu takich, którzy odwrócą kota ogonem i zapytają: ile można stracić. Otóż dziś trudno o bezpieczny i pewny biznes. Nawet tam, gdzie nie potrzebujemy sprzętu, a jedynie bazujemy na swoich umiejętnościach możemy napotkać trudności – tutaj tych trudności napotkamy sporo.

Jeżeli jednak wszystko idzie bardzo dobrze to możemy liczyć na zyski. Wykonanie izolacji poddasza w domu jednorodzinnym, które wykonamy w ciągu jednego dnia może spowodować, że wzbogacimy się o kwotę nawet powyżej 1500 zł. Jeżeli potrafimy znaleźć dla swojej firmy tyle pracy, aby wykonać 2 lub 3 zlecenia w tygodniu to możemy czuć się wygranymi. Trzeba jednak pamiętać, że jest to robota sezonowa, że nawet w tygodniu potrzebujemy dnia przerwy po to, aby wyczyścić wszystko, nasmarować i zadbać o kolejne prace. W praktyce, nowe firmy mogą mieć problemy z tym, aby znaleźć 4 zlecenia na miesiąc. Jeżeli teraz zestawimy to z kosztami reklamy, kosztami zakupów, to szybko okazać się może, że zarobienie w ciągu jednego dnia 1500 zł nie jest szczytem marzeń.

Zanim zaczniesz biznes.

Dużo może nam dać obserwowanie konkurencji. Powinniśmy poszukać ciekawych stron w internecie na temat ocieplania pianką, aby podpatrzeć jak one działają. Ocieplanie poddaszy pianką jest coraz bardziej popularne, mamy także coraz więcej ciekawych artykułów na ten temat, dlatego nasze działania, jeszcze przed podjęciem życiowej decyzji, powinniśmy skoncentrować na obserwacji. Jeżeli mamy wystarczająco dużo zacięcia to warto zatrudnić się w firmie natryskowej i popracować przynajmniej pół roku, aby zobaczyć wszystko od podszewki.

Pisząc artykuł korzystaliśmy z materiałów informacyjnych ze strony pianka-ocieplenie-warszawa.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomysł na biznes. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.