Program „Czyste powietrze”. Nowy regulamin już obowiązuje!

Przypominamy o wejściu w życie nowego regulaminu programu rządowego „Czyste Powietrze”. W jego ramach możliwe jest uzyskanie dotacji do termomodernizacji, wymiany źródeł ciepła (pieców, kotłów) oraz zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Jakie zmiany obejmą inwestorów? 

Nowy regulamin funkcjonuje od wczoraj (29.07) i wprowadza szereg zmian. Wraz z początkiem lipca tego roku wprowadzono możliwość uwzględnienia w ramach kosztów kwalifikowanych, poniesionych przed terminem złożenia wniosków wydatków. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje kolejne zmiany wraz wprowadzeniem nowego regulaminu programu „Czyste powietrze”. Wśród zmian znajdziemy chociażby realizację przyjmowania wniosków przez gminy. Będą one od teraz odpowiedzialne za rozpatrywanie złożonych dokumentów. Dotychczas to zadanie spoczywało na barkach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Powodowało to znaczne wydłużenie całego procesu od momentu skierowania wniosku do jego rozpatrzenia i przyznania dotacji na fotowoltaikę. 

Zmiany objęły również sam formularz wniosku o dofinansowania. W aktualnej formie będzie on zawierał warunki umowy na dofinansowanie, wraz z oświadczeniem woli składającego wniosek o chęci jej zawarcia. Eliminuje to konieczność dodatkowej wizyty inwestora w siedzibie miejscowego WFOŚiGW. Zmiany obejmą także termin dla kosztów kwalifikowanych. Przyjęto termin 30 miesięczny od momentu podpisania umowy o dofinansowanie, dotychczas były to 24 miesiące. Kolejną istotną zmianą jest brak konieczności składania przez wnioskodawcę weksla in blanco z dopiskiem o braku protestu w formie zabezpieczenia właściwego wykonania umowy na dofinansowanie. Sprawdź również: kredyt na fotowoltaikę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.