Sklep z odzieżą używaną – czy to wciąż opłacalny biznes?

Jeszcze kilka lat temu sklepy z odzieżą używaną wyrastały jak grzyby po deszczu – był to dobry biznes, który można było rozpocząć za niewielkie pieniądze. Jak teraz wygląda sytuacja? Czy nadal sklep z używaną odzieżą może przynieść dochód? Rynek się zmienia i pewne sprawy mijają bezpowrotnie, albo trzeba wyróżnić się na lokalnym rynku.

Był taki czas, że sklep z używaną odzieżą mógł przynosić spore zyski. Dowodem na to były także sieci sklepów, które oferowały taką odzież. Hurtownie, w których oferowano używaną odzież w formie worków ze zbiórek były bardzo popularne. Na rynku funkcjonowały także sieci hurtowni, które oferowały odzież sortowaną i niesortowaną. Można powiedzieć, że jakieś 5 lat temu sytuacja zaczęła się zmieniać diametralnie. Na rynku pozostawały już tylko sklepy, których oferta była skierowana do wymagających klientów, albo np. nastawionych na odzież dziecięco.

Co jest powodem tego, że dziś sklep z odzieżą używaną nie jest już tak dobrym biznesem? Jak wiadomo społeczeństwo cały czas się bogaci, a szafy raczej się nie powiększają. Z tego właśnie powodu zmalało zainteresowanie odzieżą używaną. Jeżeli w tych sklepach są jeszcze klienci to oznacza, że są to klienci, którzy lubią polować na okazje, szukają czegoś wyjątkowego, albo markowej odzieży w atrakcyjnej cenie. Niestety nie można się już spodziewać tłumów przed drzwiami, a co za tym idzie nie można liczyć już na takie zyski.

Istnieje również poważny problem w zaopatrzeniu sklepów. Jest coraz mniej hurtowni, a więcej odzieży używanej ze zbiórek trafia dziś raczej do biedniejszych krajów – tam teraz przeżywają to co u nas lat temu 10. Nawet hurtownicy na tamtych rynkach mogą liczyć na wyższą cenę. U nas już niewiele osób kupuje ze względu na niską cenę.

Prawdziwym gwoździem do trumny, szczególnie w mniejszych miejscowościach jest program rządu 500+. Polskie rodziny stać jest teraz, aby dziecko ubrać w nową odzież, zaś nowa odzież, w porównaniu do zarobków przestała być już taka droga.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomysł na biznes. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.