Skuteczny e-mail marketing. Jak zdobyć szacunek klienta?

Nie ma znaczenia osoba, do której kierowana jest wiadomość e-mail. Decydując się na korespondencję z potencjalnym klientem, dostawcą, czy właścicielem firmy powinniśmy przestrzegać obowiązującej etykiety związanej z poprawnym tworzeniem wiadomości. Zastosowanie się do panujących reguł może przynieść dużo korzyści lub też być powodem marketingowego faux pas. Jak tworzyć wiadomości, aby nie zostały odebrane jako nieuprzejme i nie na miejscu?  

Każdą wiadomość należy rozpocząć od zwrotu grzecznościowego. Dobiera się go pod kątem osoby, do której będziemy się zwracać. Jeśli jest to wiadomość wysyłana do nieznajomej osoby, musi się w niej znaleźć zwrot „Szanowny Panie/Pani”. W przypadku większego grona odbiorców warto korzystać ze sformułowania „Szanowni Państwo”. Do osób na pewnym stanowisku w dobrym tonie jest zwrot „Szanowny Panie Prezesie”, „Szanowny Panie Dyrektorze”. Należy wystrzegać się pożegnań w stylu „Dobranoc” lub przywitań „Dzień Dobry”. Tego typu zwroty są błędem w formalnej korespondencji mailowej. Podczas ciągłej wymiany wiadomości w krótkim odstępie czasu, warto zrezygnować z kolejnych zwrotów grzecznościowych. Wykluczone są też wiadomości e-mail z prośbą o pilną lub niezwłoczną odpowiedź. Takie zwroty są traktowane jako nieuprzejme. Oficjalną wiadomość powinniśmy zawsze podpisywać swoim imieniem i nazwiskiem.

Kolejna kwestia to zakończenie wiadomości. Tutaj możemy użyć zwrotów „Z wyrazami szacunku” lub „Z poważaniem” w przypadku wiadomości oficjalnych. Jeśli znamy odbiorcę wiadomości można także użyć formy „Serdecznie pozdrawiam”. Ważna jest również poprawność gramatyczna oraz interpunkcja, po każdym zwrocie powitalnym lub końcowym należy postawić przecinek. Dobrym zwyczajem jest zostawienie linijki odstępu po przywitaniu. Powitanie zawsze piszemy zaczynając poszczególne słowa dużą literą. Sprawą decydującą o przeczytaniu naszej wiadomości przez odbiorcę jest niezwykle ważny tytuł. Warto zadbać o oficjalną formę i opisać w krótkim zdaniu treść wiadomości. W innym wypadku nasza reklama zamiast do odbiorcy trafi w zakładkę SPAM.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.