Sprzedaż książek może być dochodowa? Postaw na marketing.

Statystyki mówią nam, że Polacy czytają bardzo niewiele. Teoretycznie więc handel książkami powinien nie przynosić wystarczającego dochodu na utrzymanie się danej firmy. Okazuje się jednak, że dane dotyczące czytelnictwa to jedno, a dane mówiące o zakupach rodaków drugie. Suche dane wskazują na to, że przeciętny Kowalski nie przeczytał w ciągu roku nawet jednej książki. Natomiast badania marketingowe pokazują, że rodacy chętnie wydają pieniądze na książki w różnych formach. Co zrobić, aby świeżo otwarta e-księgarnia przynosiła konkretny dochód? 

Wspomnieliśmy o internetowej księgarni nie bez powodu, to ona daje nam pewną przewagę nad stacjonarnym sklepem. Nie wydajemy pieniędzy na utrzymanie lokalu, możemy więc konkurować cenowo na prowizji od każdej sprzedanej książki. Oferta internetowego sklepu powinna być na tyle bogata, aby znalazły się tam książki w formie papierowej i elektronicznej. Młodzi Polacy bardzo chętnie wybierają e-booki jako główne pozycje czytelnicze, nie należy tego bagatelizować. Sprzedaż książek na czytniki w ciągu ostatnich lat zyskała bardzo mocno na popularności. Właściciele e-księgarni starają się zapewnić stały obieg książek decydując się na wirtualny obrót książek, które czekają dopiero w hurtowniach. Dzięki temu mają stale dostępne tytuły w atrakcyjnych cenach. Wielu sprzedawców decyduje się na podpisanie umów z twórcami, którzy sprzedają swoje książki tylko w jednym miejscu. Wówczas mamy totalny monopol na tytuł, a więc nie ma żadnej konkurencji. Jeżeli nasze działania marketingowe były skuteczne to możemy zebrać wokół sklepu całkiem sporą społeczność, która wyda swoje pieniądze nawet w przedsprzedaży wybranego tytułu. Warto poszukiwać różnych rozwiązań, kanałów sprzedaży i nieszablonowych form marketingu.

Należy zadbać o całą otoczkę książki, czyli wydarzenia towarzyszące. Chodzi tu głównie o promocję wywiadów z autorami, czy też organizację spotkań z nimi. Ważne jest także promowanie książek przy użyciu mediów społecznościowych. Dobrym przykładem są książki biznesowe, które wokół siebie skupiły największe sławy branży promujące własne książki w formie wideo dostępnym na portalu YouTube. Dobrym sposobem jest także tworzenie treści darmowych, które przyciągną czytelnika właśnie do nas. Wszystkie te metody połączone z wybraniem określonej niszy oraz sprzedaży głównie w internecie pozwalają dużo lepiej konkurować z innym księgarniami sprzedającymi w sieci. Rynek bardzo szybko się rozrasta, konkurencja nie śpi, trzeba więc działać i docierać różnymi kanałami sprzedaży do możliwie dużego grona odbiorców.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.