Większe oczekiwania konsumentów. Jak poprawić sprzedaż?

Wraz z rozwojem internetowego rynku sprzedaży, zmieniły się oczekiwania konsumentów dotyczące obsługi strony i dokonywania zakupów przy użyciu komputera lub smartfona. Obecnie nie wystarczy już posiadanie przejrzystej strony i wygodnej formy dokonywania zakupów. Polscy przedsiębiorcy rozpoczęli wyścig o klientów, którzy potrzebują prostych rozwiązań dopasowanych do ich potrzeb. Nowości jak to zwykle bywa przyszły do nas z zagranicy, co podchwycili szybko rodzimi przedsiębiorcy? 

Jeszcze kilka lat temu głównymi czynnikami decydującymi o zakupie towaru była cena, dostępność  produktów oraz wygodne funkcje na stronie internetowej. Obecnie wdrażane są inne udogodnienia takie jak brak konieczności zakładania konta lub rejestracji w celu dokonania zakupów. Pozwala to unikać zapamiętywania wielu haseł do różnych portali sieciowych, dzięki czemu konsumenci chętniej wracają do danego sklepu. Prosty formularz musi się aktualnie odznaczać koniecznością podania adresu e-mail oraz określeniem metody płatności. Dziś już ¾ rynku akceptuje ten trend i posiada wdrożone rozwiązania tego typu. Jeżeli nie należysz do tej grupy to tracisz spore grono klientów. W celu pozyskania klientów na stałe dobrze jest zawrzeć na stronie dwie możliwości: konto z rejestracją i zakup bez rejestracji. Dzięki temu trafiamy w nasz target, uzyskując w ten sposób zysk z obu grup klientów. Zbliżoną opcją jest logowanie przy użyciu portali społecznościowych np. Facebook. Z tej możliwości sklepy internetowe korzystają jednak stosunkowo rzadko.

Kolejna sprawa to sposób wysyłki, w którym zawiera się koszt, czas oraz cena. Klienci tym chętniej robią zakupy jeżeli mają dostęp do darmowej wysyłki i krótkiego czasu oczekiwania na produkt. Już teraz zauważalny jest spadek sprzedaży w firmach, gdzie koszty przesyłki odstają od konkurencji. Należy więc połączyć krótki czas dostawy (klienci są zwykle niecierpliwi) z korzystną ceną przesyłki i szerokim wachlarzem wyboru dostawców. Znanym schematem jest oferowanie darmowej wysyłki przy zachowaniu pewnego pułapu cenowego np. bezpłatny kurier dla przesyłek powyżej 300 zł. Kolejnym zwyczajem, który jest już regulowany prawnie to możliwość zwrotu towaru w przeciągu 14 dni bez podania przyczyny. Część firm przychylnych klientom potrafi w regulaminie wydłużyć ten czas o kolejne kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni. Ponadto da się zauważyć, iż klienci chętniej wydają pieniądze widząc kody zniżkowe, czy też promocje. Trzeba więc wypośrodkować ceny towarów, wysyłki oraz jak najlepiej optymalizować cały proces od wejścia na stronę do sprzedaży. Zobacz także: Pomysł na biznes w 2018 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.