Zrozum zachowania i potrzeby osób niekupujących w Internecie.

Zrozumienie podstaw marketingu w tym zakresie nie byłoby możliwe, gdyby nie prowadzone co pewien czas badania dotyczące zachowań konsumentów oraz procentowego grona osób niedokonującego zakupów w sieci. Każdego roku możemy zaobserwować spadek liczby osób, które nie korzystają z tej formy kupowania. Jednak wskaźnik procentowy wciąż utrzymuje się na poziomie 44%, a więc blisko połowa Polaków woli transakcje dokonywane w sklepach stacjonarnych. Skąd tak wysoki wynik? 

Otóż według badaczy wynika to z liczby osób starszych i tych zamieszkujących niewielkie miejscowości, gdzie zarówno dostęp do nowoczesnych technologii jest ograniczony, ale i budżet domowy nie pozwala na dokonywanie wielu zakupów. Wciąż w mentalności społecznej osób nierobiących zakupów w Internecie tkwi podejście, iż nie mogą oni dotknąć przedmiotu. Taką odpowiedź zaznaczyło aż 45% respondentów. Niewiele mniej bo 24% wskazało na własne przyzwyczajenia związane z robieniem zakupów w sklepach stacjonarnych. Część starszych osób w wieku 50+ zaznaczyło, iż chciałyby mieć możliwość rozmowy ze sprzedawcą. Sytuacja jest więc trudna szczególnie dla specjalistów ds. marketingu, którzy głowią się nad pozyskaniem nowych rynków zbytu przy użyciu sprzedaży online. Osoby niedokonujące zakupów w sieci podkreślały, iż zmiana takiego stanu rzeczy byłaby możliwa przy spełnieniu przez sklepy kilku warunków. Aż 35% badanych mówi o niższych kosztach dostawy, z kolei na korzystniejsze ceny pod względem stacjonarnych sklepów wskazało 33% konsumentów. Zaskakujący może być fakt, iż blisko 1/5 badanych potwierdziła, iż bez względu na oferowane warunki przez sklep i tak nie zrobiliby zakupów przez Internet, a jedynie stacjonarnie jak dotychczas.

Co najchętniej kupiliby nieistniejący w internecie konsumenci?

Respondenci w odpowiedzi na zapytanie dotyczące towarów oferowanych online podkreślali, iż do wirtualnego koszyka włożyliby najchętniej filmy oraz książki, odzież, sprzęt RTV i AGD. Za badanie jest odpowiedzialna firma Gemius, która podjęła współpracę z Izbą Gospodarki Elektronicznej. Przebadano grupę 1500 osób w wieku wynoszącym przynajmniej 15 lat. Wnioski z tych badań można wyciągnąć w dość prosty sposób. Prowadząc sklep stacjonarny klienci cenią sobie fachową wiedzę i zwykłą rozmowę ze sprzedawcą oraz prezentację produktów z możliwością ich dotknięcia. Z kolei właściciele firm sprzedający swoje towary przez Internet powinni skupić się na dopasowaniu cen przesyłek do wymagań konsumentów oraz obniżeniu cen za określone produkty zgodnie z konkurencją działającą w lokalnych sklepach stacjonarnych. Tylko te korzyści mogą przekonać niezdecydowanych do dokonania zakupów w sieci.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Allegro. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.