Fotowoltaika dla rolnika: szklarnie wspierane przez energię słoneczną.

Samowystarczalne energetycznie szklarnie to najnowszy pomysł amerykańskich inżynierów. Wszystko to przy użyciu w pełni przejrzystych paneli słonecznych służących do zasilania obiektu. Na pomysł wdrożenia takiego rozwiązania wpadła grupa inżynierów, fizyków oraz biologów z North Carolina State University. 

Pomysłodawcy projektu wskazują na korzyści płynące z takiego rozwiązania, co ma przyczynić się bezpośrednio do pełnego wykorzystania energii słonecznej. Promienie słoneczne są wykorzystywane przez rośliny tylko w pewnym stopniu, ponieważ używają one zjawiska fotosyntezy z użyciem określonej długości fal świetlnych. Celem inżynierów jest więc wdrożenie rozwiązań, które wykorzystają pozostałą część promieniowania. To pozwoli na skupienie wiązki światła w taki sposób, aby rośliny mogły wykorzystać pełen zakres długości fal. W tym celu posiłkowano się modelami komputerowymi, aby zrozumieć o jakiej ilości energii możemy mówić w przypadku wykorzystania promieni słonecznych przez półprzezroczyste ogniwa zastosowane na dachu. Dotychczas pilotażowy model opracowano z użyciem szklarni pomidorów w Karolinie Północnej, Arizonie oraz Wisconsin.

Największy udział energii w szklarniach zaobserwowano w przypadku chłodzenia oraz ogrzewania budynków. Model bazuje więc na optymalnym zużyciu energii potrzebnej do przygotowania jak najlepszych warunków do rozwoju pomidorów. W ramach obliczeń sprawdzono także ilość energii produkowanej na dachu szklarni dla poszczególnych lokalizacji. Badacze pracujący nad fotowoltaiką dla szklarni rolniczych próbują znaleźć konsensus pomiędzy ilością produkowanej energii z paneli słonecznych, a ilością światła niezbędnego do procesu fotosyntezy. Ogniwa fotowoltaiczne użyte w pilotażowym projekcie stanowią dodatkową izolację dla światła podczerwieni. Wpływa to na panujące w obiektach warunki, czyli ciepła w czasie zimy oraz chłodu w okresie letnim. Zobacz również: fotowoltaika w gospodarstwie rolnym.

Samowystarczalne energetycznie szklarnie?

Instalacje fotowoltaiczne sprawdzane przez inżynierów przy zablokowaniu 10% wiązki światła, zapewniły pełną samowystarczalność w szklarniach w Arizonie. Jeżeli więc wynik ten zostałby poprawiony to fotowoltaika byłaby w stanie generować nadpodaż energii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.