Walia przykładem skutecznego marketingu w zakresie fotowoltaiki.

Plan wdrożenia zasilania budynków wyłącznie energią odnawialną to najnowszy pomysł walijskiego rządu. Według dostępnych wyliczeń, blisko 1/10 gazów cieplarnianych jest produkowanych w gospodarstwach domowych. Wymóg montażu bardziej energooszczędnych rozwiązań nie będzie dotyczył wszystkich. 

Zmiany w 2025 roku i realne oszczędności dzięki fotowoltaice

Powołując się na dane BBC, rząd Walii planuje radykalne zmiany dla budynków, które powstały po 2025 roku. Montaż nowoczesnych, niskoemisyjnych instalacji grzewczych, czy wysokowydajnych paneli fotowoltaicznych ma być standardem. Pozwoliłoby to ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a także ograniczyć zużycie energii w domach, co obniży ślad węglowy w poszczególnych domach. Z czasem planowane jest także uzyskanie wyniku bliskiego obiektom o zerowej emisji. Ograniczenie ilości szkodliwych dla środowiska i zdrowia mieszkańców to dopiero pierwszy krok. Zastosowanie rozwiązań takich jak fotowoltaika, czy urządzenia grzewcze nowej generacji mają dać realną korzyść mieszkańcom w postaci oszczędności. Wstępne wyliczenia mówią, iż przeciętna walijska rodzina oszczędzi w ten sposób do 180 funtów w rachunkach za energię.

Decyzja walijskiego rządu zakłada redukcję emisji już w tym roku. W gospodarstwach domowych rozpoczną się prawdziwe zmiany poprzez ograniczenie stosowania pieców wysokoemisyjnych. Kolejny krok to poprawa efektywności energetycznej, ograniczenie utraty ciepła w budynkach, aż po poprawę jakości powietrza. Pilotażowym projektem realizowanym obecnie jest osiedle neutralne klimatycznie zlokalizowane w południowej Walii. W miejscowości Tonyrefail zrezygnowano z przyłączenia domów do instalacji gazowej, postawiono na geotermię oraz fotowoltaikę. Połączenie tych dwóch rozwiązań oraz magazynów energii ma umożliwić optymalne wykorzystanie energii w gospodarstwach domowych, przy równoczesnym ograniczeniu produkcji szkodliwych substancji. Jak wskazują sami pomysłodawcy projektu, gospodarstwa domowe w neutralnym klimatycznie osiedlu mają ograniczyć koszty zużycia energii blisko o połowę. Jak widać marketing związany z instalacjami fotowoltaicznymi oraz nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi popłaca. Z przeprowadzonej ostatnimi czasy ankiety wynika, że ponad 35 mieszkańców Wysp chętnie zapłaci więcej za swój dom, gdy ten będzie spełniał warunki zerowej emisji gazów cieplarnianych. Zobacz także: fotowoltaika dofinansowanie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.