Wentylacja mechaniczna, rekuperacja. Najnowsze trendy w domach mieszkalnych!

Domy jednorodzinne wyposażone w systemy wentylacji mechanicznej stają się powoli standardem. Wentylacja grawitacyjna nie zawsze działa wystarczająco skutecznie, co wynika bezpośrednio z jej wad. Jest ona uzależniona od warunków pogodowych panujących wewnątrz i na zewnątrz, a w szczególności różnic w ciśnieniu powietrza. W związku z tym coraz więcej osób szuka rozwiązań profesjonalnych, które zapewnią właściwą wymianę powietrza w budynku bez względu na warunki. Takie wymagania spełnia rekuperacja, która jak się okazuje rozwija się w bardzo szybkim tempie. 

Trendy w wentylacji mechanicznej

Producenci nowoczesnych rozwiązań proponują w tym roku szereg rozwiązań usprawniających działanie wentylacji mechanicznej. Domy jednorodzinne mają być w pełni energooszczędne (pasywne), a wszelkie instalacje możliwe jak najbardziej ekologiczne i niskoemisyjne. Inwestorzy przykładają coraz większą uwagę do dodatkowych opcji zwiększających komfort codziennego życia. Na odpowiedź ze strony producentów nie trzeba było długo czekać, na rynku pojawiają się i będą pojawiać filtry do systemów wentylacji o dowolnym zapachu. Pachnąca wiosennymi kwiatami sypialnia, waniliowy zapach w pokoju dziecięcym? To wszystko za sprawą hitu ostatnich miesięcy w postaci filtrów zapachowych do systemów wentylacji. Tego typu filtr pełni dwie role, oczyszcza napływające powietrze z zewnątrz i generuje zapach unoszący się po całym budynku. Dyfuzory zapachowe stały się tzw. „must have” w świecie systemów wentylacji. Stosowane urządzenia w żadnym stopniu nie wpływają na działanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Rozpylana mgiełka opiera się o zjawisko zimnej dyfuzji, zapach trafia bezpośrednio do kanałów wentylacyjnych skąd jest następnie transportowany wraz ze świeżym powietrzem do poszczególnych pomieszczeń.

Zapach nie na każdy portfel

Unoszące się zapachy w pomieszczeniach mogą być jednak kosztowne i montując system wentylacji mechanicznej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość poszczególnych urządzeń. Wybór najtańszego rekuperatora kosztem zakupu systemu dyfuzji zapachowej to nie jest dobre rozwiązanie. Ceny urządzeń do aromatyzacji zaczynaja się od 5000 zł dla budynku średniej wielkości. Zalecanym przez specjalistów rozwiązaniem jest zakup wysokiej klasy filtrów, od których powinniśmy zacząć. Dopiero wtedy możemy myśleć o zastosowaniu zapachu. Jeżeli więc budżet mamy bardzo ograniczony to najlepszym wyjściem z sytuacji jest montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a dopiero później urządzeń zapachowych. Wydajne filtry renomowanych producentów pozwalają na eliminację z otoczenia zarówno smogu, jak i szkodliwych dla alergików substancji. Centrala wentylacja jest zwykle wyposażona w specjalne czujniki, które uruchamiają filtrowanie powietrza przez system jedynie w razie potrzeby. Na rynku znajdziemy zarówno modele filtrów wymiennych jak i wielorazowego użytku. Te ostatnie to prawdziwy „krzyk mody” w domach stawiających na ekologię. Filtry tego typu można myć pod bieżącą wodą lub też w zmywarce.

Rekuperacja – niezbędny element wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperatorem to bardzo popularny wybór wśród inwestorów. W ten sposób możemy zadbać nie tylko o czyste powietrze i regularne wietrzenie pomieszczeń, ale realną oszczędność na energii cieplnej. Wynika to z działania samego rekuperatora, który to odpowiada za wstępne ogrzanie powietrza. Warto pomyśleć nad wyborem sprawdzonego modelu rekuperatora, który pomimo początkowo wysokiego kosztu pozwala na uzyskanie oszczędności w ogrzewaniu w ciągu roku na poziomie nawet 50%. Wentylacja mechaniczna jest w 2020 roku jedynym w pełni skutecznym rozwiązaniem w budynkach mieszkalnych. Inwestorzy cenią sobie wygodę, brak konieczności regularnego otwierania okien, a także brak przeciągów i ucieczek ciepła z budynku w okresie jesienno-zimowym. Wentylacja z wymiennikiem ciepła (rekuperacją) niweluje możliwość powstawania Syndromu Chorego Budynku. Skuteczna wymiana powietrza latem to również duża zaleta systemów wentylacji mechanicznej. Poznaj możliwości: wentylacja mechaniczna Wyszków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.